Son Eklenen Soğutma Makaleleri

Dil / Çeviri Seçenekleri

EN RU BG DE IT FI FR ES GR JA SK RO AR NL KO NO PT UK

Son Eklenen Soğutma Firmaları

Para Piyasaları

Üye Firma Paneli

panel
Kullanıcı :
Şifre :

Türkiyede Hava Durumu

Soğutma ve İklimlendirmede Uygulama Alanları

Tanıtım

Günümüzde çeşitli temel gıda maddeleri ile çeşitli yiyecek ve içecekler ülkeden ülkeye,hatta kıtadan kıtaya taşınmakta,pazarlanmakta ve tüketilmektedir.Soğutma sistemleriyle donatılmış gemiler,trenler,tır kamyonları en hassas gıda maddelerini zaman sınırlamasına bağlı kalmaksızın taşımaktadırlar.Bu taşımalar saatlerce,günlerce ve hatta haftalarca sürebilmektedir.Gıda maddelerinin hazırlanıp,uluslar arası pazarlamada tüketiciye intikal edinceye kadar aradan uzun süreler geçmektedir.

Çağımızda soğutma tekniğinin yarattığı rahatlık konfor ve avantajlar bir çok yere girmiş ve birçok şeye damgasını vurmuştur.Artık kişisel ve toplumsal yaşantımızın pek çok safhaları soğutma tekniğinin egemenliği altına girmiştir.

Uygulama Alanları

Süt ve süt mamülleri


Modern çiftliklerde üretilen sütler,soğutmalı kaplara alınarak 10 derece ile 15.5 derece arasında bir sıcaklıkta tutulur.Sütün doğallığını ve tadını uzun süre koruyabilmek için pastörize işlemlerinden sonra bir sıcaklık düşürücüde soğutularak 2.5 derece ile 3.5 derece arasında muhafaza edilir.Diğer süt ürünlerinden olan yoğurt,peynir vb. ürünler de uygun sıcaklık derecelerinde tutularak uzun süre doğal tazeliğini koruması artık günlük olağan işlerdendir.

Et ve Balıklar


İnsanoğlunun çağlar boyunca 1 numaralı temel gıda maddelerinden olan et ve balıkların üretilmesi ve avlanması haricinde,bozulmadan korunması da pahalı ve özveri isteyen bir iştir.Yıllar öncesinde kurutularak ve kavrularak korunmaya çalışılan et ürünleri artık haftalar hatta aylar sonra bile aynı doğal tazeliği ile soframıza kadar gelebiliyor.

Etin -18 derede uzun süre saklanması mümkün olduğu gibi derin soğutma için en az -20 ile 23.5 derece arasında tutulması gerekir.Bu sıcaklıklarda et bozulmadan aylarca muhafaza edilebilir.

İçecekler ve Şekerli Maddeler

Bunlar meyve ve sebze suları,bira ve şarap üretim alanlarında kullanılmaktadır.Birçok ülkede bol ve ucuz sebze,meyve suları özel kutular içerisinde tüketime sunulmaktadır.Birçok ülkede sebze,meyvelerin çürüyüp ziyan olması söz konusu değildir.Bu tür gıdaların suları yüksek konsantrasyonlu duruma getirilip muhafaza edilmektedir.Bira ve şarap gibi içeceklerin üretiminde kullanılan soğutma fermantasyonun kontrol altında bulundurulması yanında örneğin; iyi içimli ve kaliteli şarap üretimi için fermantasyonun 26.5 ile 29.5 derece arasında yapılması gerekir.

Bunların haricinde birçok şeker ve şekerlemenin temel katkı maddesi olan çikolata,krema vb. şekerli yiyeceklerin hazırlanması ve korunmasında soğutmanın rolü büyüktür.