Son Eklenen Soğutma Makaleleri

Dil / Çeviri Seçenekleri

EN RU BG DE IT FI FR ES GR JA SK RO AR NL KO NO PT UK

Son Eklenen Soğutma Firmaları

Para Piyasaları

Üye Firma Paneli

panel
Kullanıcı :
Şifre :

Türkiyede Hava Durumu

Soğuk Hava Deposu

Soğuk zinciri ile bu zincirin halkası olan soğuk hava depoları nın ülke ekonomisindeki işlevi,besin maddelerinin üretiminden pazarlama ve tüketim aşamaları süresince etken olmaktadır.
Üretilen ürünlerin tekrar üretiminde kullanılacak(meyve,sebze tohumlarıyla,yumurta vb.)kısmıyla tüketime sunulacak olanların bu süreç içinde muhafaza edilmeleri gerekmektedir.
Ürünler üretildikleri yerlerden tüketiciye ulaşana kadar dış satımcı,toptancı,perakendeci gibi pazarlama kanallarının  bir veya birkaçından geçmek zorunda olduklarından gerek bu aşamalarda,gerekse bu ürünlerin pazarlandıkları yerlerde de bekletilmeleri sürecinde muhafaza edilmeleri gerekmektedir.
Öte yandan ürünlerin üretimleri sonrasında tüketiciye ulaştırabilmeleri için taşınmaları da gerektiğinden ve ekonomik taşıma için yeterli ürün birikiminin sağlanması amacıyla ortaya çıkan bekletme ve taşımaları aşamalarında da söz konusu ürünlerin muhafaza edilmeleri zorunludur.
Buraya kadar olan açıklanan konulardan anlaşılacağı gibi özellikle çabuk bozulabilir besin maddelerinin soğuk hava deposu,soğuk ortamlı taşıma(frigorifik ve termoslu) araçları ve tekrar soğuk hava deposu ve daha sonra pazarlama ile tüketicilerin sahip oldukları soğuk ortamlarda muhafaza edilmeleri yani söz konusu ürünlerin birbirlerini izleyen soğuk ortamlardan oluşan soğuk zincir içinde saklanmaları gerekmektedir.Şu da unutulmamalıdır ki ani taleplere hızlı cevap vermek amacıyla soğuk hava depolarının sıcaklığını anlık düşüşlere maruz kalmaması maksadıyla şok tesisleri sisteminden de yararlanmakta fayda vardır.

Soğuk Depolar
Gıda maddelerinin muhafazasında soğuk depo ticari amaçla geliştirilmiştir.Ticari amaçla gıda maddesi bazı hallerde soğuk,bazı hallerde ise donmuş olarak muhafaza edilir.Bu sebeple soğuk depo ticari amaca göre soğuk muhafaza depoları olmak üzere iki ayrı sınıf ve özellik altında mutaala edilir.Şimdi sizlere soğuk oda ve soğuk depoların tiplerini açıklayacağız.

Mutfak tipi soğuk depo : Büyük mutfaklarda örneğin;fabrika,okul,hastane,askeri birliklerde buzdolabı ihtiyacı karşılamaz.Gelecek olan gıda maddesinin boyutu ve tipine göre soğuk depo yada soguk oda ihtiyacı olur.Bu tip soğuk depolara mutfak tipi soğuk depolar denir.

Koltuk soğuk depo : Toptan gıda maddesin ticareti yapan firmaların taşıma işlemi problemini ortadan kaldırmak amacıyla bodrum katları yada mahalinde bulunan bşr bölgeye yapılan soğuk oda tipidir.

Tüketim bölgeleri için soğuk depo : Tüketim bölgelerinin yoğun olduğu bölgelerde çok amaçlı kurulan soğuk depo tipidir.

Üretim bölgeleri için soğuk depo : Üretim yapan firmaların gıda maddelerini depolamak amacıyla kurulan soğuk oda tipidir.

Pazarlama tipi için soğuk depo : Üretici ile tüketici arasındaki soğutma zincirinin devamlılığı için kullanılan bir soğuk depo tipidir.