Son Eklenen Soğutma Makaleleri

Dil / Çeviri Seçenekleri

EN RU BG DE IT FI FR ES GR JA SK RO AR NL KO NO PT UK

Son Eklenen Soğutma Firmaları

Para Piyasaları

Üye Firma Paneli

panel
Kullanıcı :
Şifre :

Türkiyede Hava Durumu

Hava Soğutmalı Kondenser Seçimi

Hava Soğutmalı Kondenser Gruplarını Tercih Ederken Dikkat Edilecek Hususlar

-    İhtiyaç duyulan minimum kapasiteler sağlanmalıdır.
-    Yükselik faktörü göz önüne alınmalı, kapasiteler rakıma göre düzeltilmelidir.
-    Kontrol şekli; mikroişlemci, evaparatör çıkış suyu sıcaklığını ölçüp ihtiyaca göre kapasite kontrolü yaparken, cihazın en verimli noktada çalışabilmesi için aynı anda gerekli dataları alıp, kondenser fanı-genleşme valfi-kompresör üçlemesinin en uygun kombinasyonunu bulup çalıştırdığı cihazlar tercih edilmelidir.
-    Zaman zaman dış hava sıcaklığı çok yüksek değerlere ulaştığında bile (Ta=47-51 °C), grup kapasitesindeki düşmelere rağmen çalışabilir olmalıdır.
-    Cihazları mümkün olduğunca yüksek basınçtan korumak için kondenser hava debileri yüksek olmalı, düşük veya orta basınçlı soğutucu akışkanlar tercih edilmelidir.
-    COP değerleri tam ve kısmi yüklerde en yüksek cihazlar seçilmelidir.
-    Evaparatörü su tarafı basınç kaybı değerleri mümkünse 60 kPa’ı geçmemelidir, daha düşük evaparatör basınç kaybı olan gruplar tercih edilmelidir.
-    Cihazların boyutları kontrol edilmeli, mümkün olduğunca izdüşüm alanı düşük olan gruplar tercih edilmelidir.
-    Gürültü seviyesinin önemli olduğu yerlerde pratik olarak, serbest alan (free field) şartlarda 5m mesafede ses basıncı değerinin 75 dBA’ı geçmediği gruplar seçilmeli, daha düşük gürültü seviyesine sahip gruplar tercih edilmelidir.
-    Deniz kenarına monte edilecek ve tuzlu ve korozif bir atmosfere maruz kalacak olan grupların sac aksamı “Tuz Testi Sertifikalı” (örneğin 500 saat tuz sprey testi), kondenser.

Bu bilgiler, hava soğutmalı kondenser seçimi yapılırken dikkat edilecek hususları içerir.